23. sednica Pokrajinskog odbora Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Vojvodine održana je11.septembra2024.godine u Vrnjačkoj Banji.
Sednici i seminaru su pored članova POS-a, prisustvovali i dr Zoran Savić, predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Srbije, Mihajlo Govedarica, sekretar Sindikata i predsednici sindikalnih organizacija i članovi odbora.
Dr Zoran Savić je naveo najznačajnije aktivnosti našeg sindikata u prethodnom periodu:
-da je u junu održan sastanak sa ministrom zdravlja dr Zlatiborom Lončarom, na kome se razgovaralo o radnopravnom i materijalnom položaju zaposlenih i da su predstavnici našeg Sindikata insistirali na sprovođenju Sporazuma koji je zaključen sa Vladom RS i
-da je Vlada RS na svojoj sednici održanoj 06.juna 2024.godine, usvojila predlog ministra zdravlja da se u Krivičnom zakoniku propiše posebno krivično delo za napad na zaposlene u zdravstvenoj delatnosti za koje će biti predviđena kazna zatvora. Takođe je naveo da je neophodno insistirati na izmeni Krivičnog zakonika i za zaposlene u socijalnoj zaštiti
-da je u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu održan sastanak sa pomoćnicom ministra, na kome se razgovaralo o Katalogu radnih mesta, problemima istovremene primene platnih grupa i platnih razreda i ocenjivanja efekata rada kroz kapitaciju i DSG
-Zatim je predsednica POS-a izvestila o aktivnostima Sindikata u pokrajini.
-Održan je sastanak sa pokrajinskim sekretarom za zdravstvo, dr Milanom Popovim, koji je pokazao spremnost i otvorenost za saradnju sa Sandikatom
-da je u AP Vojvodini zabeležena velika sindikalna aktivnost za pregovaranje i potpisivanje kolektivnih ugovora kod poslodavca
Izveštaje o stanju na terenu, podneli su predsednici okružnih odbora, koji su istakli da je u pojedinim ustanovama došlo do promene direktora, da se rad odvijao na uobičajeni način i da nije bilo problema u sindikalnom radu.
A.Rankov, predsednica Sindikata za Severnobanatski okrug je upoznala prisutne da se Dom zdravlja Kikinda, obratio Komori zdravstvenih ustanova Srbije i da su dobili mišljenje o mogućnosti primene koeficijenta 13.11 za radno mesto medicinske sestre/tehničara. Na podneti zahtev, je i ministarstvo zdravlja odgovorilo, ističući važnost Pravilnika o organizaciji i sistematizaciji poslova zdravstvenih ustanova, kojima se u zavisnosti od detaljnog opisa poslova i zahtevane stručne spreme, može utvrditi koeficijent propisan Uredbom.
Nakon ovoga, predsednica je saopštila da nas je napustila članica POS-a, i predsednica SO Doma zdravlja Novi Sad, Marina Šobot i minutom ćutanja joj je odata počast.
Drugog dana seminara svoje predavanje na temu: „Nastup u medijima“ i trening održao je novinar Jugoslav Ćosić sa svojim saradnicima i produkcijom, koji sunakon uvodnog dela o značaju i uticaju medija na javnost, govorili i o promovisanjuideje sindikalizma, kako najbolje iskoristiti popularnost društvenih mreža, te kako na pravi način dati izjavu za medije i šta možemo očekivati od njih. Posle predavanja obavljen je praktični deo i trening, snimljene su izjave određenog broja učesnika seminara, kao i intervju sa predsednikom Sindikata na teme o nedostatku broja zaposlenih u zdravstvenoj delatnosti i delatnosti socijalne zaštite, zatim o nedostatku stručnog kadra u malim i ruralnim sredinama, koeficijentima i platama, načinu i mogućnostima poboljšanja položaja zaposlenih. Izjave su na kraju treninga analizirane i dato je stručno mišljenje o njima.
Trećeg dana seminara, predavanje iz oblasti bezbednosti zdravlja na radu, održao je prof. Bela Prokeš. Ukazao je na najznačajnije novine i izmene zakona, naglasivši da uloga Sindikata i odbora za bezbednost i zdravlje na radu u ustanovama ima izuzetno značajno mesto i da mogu i moraju da utiču na kvalitetnu primenu zakona u korist zaposlenih. Posebno je istakao važnost dobro urađenog Akta o proceni rizika i na našu obavezu, predusretljivost i spremnost za saradnju i davanje kvalitetnih informacija o opasnostima i rizicima svakog radnog mesta.
Bilo je reči i o mobingu, dokazivanju mobinga na sudu i kako prepoznati uzroke, oblik i posledice mobinga.
Ranko Sikimić iz Opšte bolnice Kikinda , kao predavač, je govorio o poslu savetnika, saradnika za bezbednost i zdravlje na radu, kao i o iskustvima i problemima iz ustanove iz koje on dolazi.Sugerisao je i da neophodno insistirati da se u kadrovske planove zdravstvenih ustanova uvrsti radno mesto savetnika.
U panelu koji je bio sastavni deo ove teme seminara, učestvovali su saradnici, lica za bezbednost i zdravlje na radu i članovi odbora za bezbednost, Tanja Vuletić iz Instituta za onkologiju Sremska Kamenica, Ivana Mihajlov iz Opšte bolnice Zrenjanin, Jadranka Gršić iz Opšte bolnice Subotica, Kristina Krunić iz Zavoda za javno zdravlje Pančevo, Goran Šajić iz Plućne bolnice Bela Crkva i Aleksandra Rankov iz Opšte bolnice Kikinda koji su preneli svoja iskustva, način rada i rešavanja određenih problema.
U diskusiji su učestvovali učesnici seminara, ukazujući na probleme sa kojima se susreću u radu, a koje su specifične zbog delatnosti koju obavljaju.
Opšti utisak, koji su učesnici seminara poneli su zadovoljstvo kako saznanjem nečeg novog tako i razmenjivanjem iskustava i međusobnim kontaktima, kojima su obogatili svoj sindikalni rad.